رله دوبل

رله دوبل خودرو

شرکت پویش پارت رکورددار  فروش ١،٠٠٠،٠٠٠ رله (انواع رله دوبل خودرو)  در ۶ ماه اول سال ٩٨

“پویش پارت، پویش کیفیت”

رله خودرویی تولید شده در گروه صنعتی پویش پارت (انواع رله) به 2 گروه اصلی رله مغناطیسی و رله الکتریکی تقسیم می شود.

ساختار رله دوبل خودرو (رله) چگونه است؟

رله دوبل خودرو (رله دوبل) یکی از وسایل کنترل الکتریکی خودرو است که دارای یک کانکتور غالبا 15 راهه بوده و از دو عدد رله مجزا تشکیل شده است که ارسال ولتاژ مورد نیاز به تغذیه ECU موتور و همچنین اجزای مختلف سیستم سوخت رسانی از طریق باطری خودرو به عهده این قطعه مهم می باشد. رله در اصل “سوئیچ اتوماتیک” است که از جریان های کوچک برای کنترل عملکرد جریان بزرگ استفاده می کند و اگر این قطعه درست عمل نکند، باعث خاموش شدن یا بد کار کردن خودرو می شود.

همانطور که گفتیم دررله دوبل خودرو از دو رله مجزا استفاده شده است که یکی از رله ها را با عنوان رله اصلی و رله دیگر را به نام رله دوم یا پمپ بنزین می شناسید که هر کدام از این رله ها شامل یک سیم پیچ با هسته مغناطیسی و یک کنتاکت است.

 

رله دوبل خودرو (رله) شرکت پویش پارت

طبق الزامات خودرو سازها، در رله دوبل های آب بندی تولیدی شرکت پویش پارت از مواد با کیفیت استفاده شده است، تمام فیش ها از جنس برنج بوده و دارای آبکاری قلع می باشد که این امر باعث می شود رله دوبل خودرو در مرور زمان دچار رسوب و یا زنگ زدگی در فیش ها نگردد.

با قطع و وصل جریان ضعیف برق به رله، کنتاکت ها به دلیل خاصیت مغناطیسی وصل یا قطع می شوند که به این طریق می توان فرمان اتصال برق قوی را با اتصال برق ضعیف به رله فرستاد. اگر قرار بود از رله استفاده نشود و سیم کشی ها مستقیم باشند، هم طول و وزن دسته سیم ها زیاد می شدند هم باعث داغ شدن سیم های حاوی جریان آمپر بالا برق می گشت.

در واقع رله خودرو (رله دوبل خودرو) قطعه ای است که وظیفه کنترل و برق رسانی به قسمت های سوخت رسانی و کامپیوتر خودرو را برعهده دارد. در صورت خرابی این قطعه، معمولا خودرو روشن نمی شود و عملکرد آن با اخلال مواجه می شود. رله دوبل خودرو در سه حالت مختلف می تواند برق مورد نیاز قطعات خودرو را تامین کند. از آنجایی که هر کدام از این قطعات در حالت های مختلف، سوئیچ بسته، سوئیچ باز و خودروی روشن، به میزان نیروی الکتریکی متفاوتی نیاز دارند، از این جهت این رله در خودرو تعبیه شده است تا در این سه حالت بتواند دقیقا همان میزانی برق رسانی داشته باشد که قطعه مورد نظر نیاز دارد.

رله دوبل

قطعاتی که رله (رله خودرو) برق آنها را تامین می کند، این موارد هستند:

 • پمپ بنزین
 • برق چراغ عیب یاب
 • کویل دوبل
 • کامپیوتر خودرو (ECU)
 • شیر برقی کنیستر
 • انژکتورها
 • المنت گرمکن دریچه گاز
 • برق المنت گرمکن سنسور اکسیژن

این قطعات از مهمترین قطعات خودرو هستند که با نیروی الکتریکی کار می کنند و اگر به هر کدام از این قطعات، میزان ولتاژ مورد نیاز ارسال نگردد، خودرو به طور کلی خاموش می شود و یا ضعف عملکردی خواهد داشت.

اگر این قطعه خراب گردد برق این سیستم ها قطع می گردد و خودرو از حرکت می ایستد. رله دوبل خودرو  پ‍ژو 405 و رله دوبل خودرو سمند به صورت افقی ،سمت راننده در بالای رادیاتور ، رله پراید جنب باطری و مخزن آب رادیاتور و در زانتیا، پیکان و پژوRD در محفظه ECU قرار دارد.
با توجه به اهمیت کلیدی این قطعه در خودرو، به شدت توصیه می گردد از محصول با کیفیت در خودرو استفاده گردد.

در صنعت خودروسازی (طبق تجربه 12 ساله پویش پارت و شرکت های همکار با پویش پارت)، رله ها در واقع ابزاری هستند که با دریافت فرمان های الکتریکی، هر مجموعه ای از خودرو را با توجه به ماهیت عملکردی آن، کنترل می کنند و از اهمیت بالائی برخوردار می باشند. عملکرد آنها نیز گاه به سادگی برقراری یک مسیر جریان، و گاه با فراهم کردن سیکل های زمانی و جریانی و کنترل های خاص، پیچیده می باشد.

رله دوبل

بنابراین  طی بررسی شرکت پویش پارت و مطلب گفته شده در پاراگراف قبلی به این نتیجه می رسیم که رله دوبل خودرو ( رله )  در تنظیم دینامیک مدار ، محافظت از ایمنی ، مدار تبدیل و غیره نقش دارد.

اصل کار رله دوبل خودرو (رله) به طور کلی به رله الکترومغناطیسی اشاره دارد که نوعی عمل مکانیکی است. ماهیت رله استفاده از یک حلقه (معمولاً یک جریان کوچک) برای کنترل یک مدار دیگر (به طور کلی یک جریان بزرگ) روشن و خاموش است و در این فرآیند کنترل، دو مدار به طور کلی جدا شده و اصل اساسی آن است. استفاده از افکت الکترومغناطیسی برای کنترل تماس مکانیکی جهت دستیابی به هدف تعویض، انرژی کویل با هسته آهن – جریان سیم پیچ یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند – میدان مغناطیسی عمل آرماتور را به صورت اتصال خاموش انجام می دهد.

بدین وسیله به اطلاع می رساند شرکت صنعتی پویش پارت در راستای ایجاد تمایز و رضایت مشتری برای اولین بار در ایران، اقدام به تولید رله دوبل خودرو با کاور شیشه ای (شفاف) نموده است.

 

کارکرد رله دوبل خودرو

در این محصول علاوه بر استفاده از کاور شفاف، از دو LED با رنگ های مختلف جهت نشان دادن عملکرد هر کدام از رله ها به صورت جداگانه استفاده شده است که این امر علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا برای این محصول موجب راحت شدن عیب یابی خودرو بدون هیچ ابزاری در مواقع ضروری خواهد شد، چرا که روشن بودن هر LED وصل بودن (سالم بودن) رله مربوطه را نشان خواهد داد.

 همچنین کاور شیشه ای (شفاف) این رله  از جنس پلی کربنات بوده و با مقاومت دمایی بسیار بالا علاوه بر تضمین عملکرد رله دوبل خودرو ، امکان دیدن قطعات داخل محصول را فراهم می کند.

رله دوبل

چرا رله در خودرو استفاده می شود؟

دلایل مختلفی هست که نیاز به استفاده از رله در خودرو وجود دارد:

1- با استفاده از یک مدار جریان پایین تر ، یک مدار جریان بالا را تغییر می دهد.

این یکی از مهم ترین دلایل است که یک سوئیچ درونی یا مدار موجود، توانایی تحمل جریان مورد نیاز را نخواهد داشت.

2- صرفه جویی در هزینه

سیم کشی و سوئیچ ها با ظرفیت جریان بالا، بیشتر از نوع دیگر آنها با ظرفیت جریان پایین هزینه بر هستند، بنابراین با استفاده از رله ها نیاز به اجزای گران تر به حداقل می رسد.

3- فعال کردن بیش از یک مدار از یک ورودی یک رشته ای

شما می توانید یک ورودی یک رشته ای را به عنوان یک قسمت از یک سیستم الکتریکی (مثلاً خروجی قفل مرکزی ، سوئیچ دستی و غیره) استفاده کنید تا یک یا چند رله را فعال کنید برای اینکه یک یا چند مدار دیگر را کامل کنید. بنابراین شما می توانید چندین کارکرد را از یک سیگنال ورودی داشته باشید.

در صورت نیاز به درخواست مشاوره از طریق فرم زیر اقدام نمایید.

 • شماره تماس خود را وارد نمایید.
 • لطفا باکس زیر را علامت بزنید

داخل رله (رله ماشین)

رله دوبل

یک سیم پیچ مسی دور یک هسته آهنی (الکترومغناطیس) در یک قاب نگه داشته می شود که یک آرماتور از آن آویزان شده است. یک انتهای آرماتور به فنر وصل می شود و انتهای دیگر آرماتور را به سمت بالا می کشد. این رله در حالت کم انرژی یا “در حالت استراحت” بدون ولتاژ اعمال شده است. تسمه نیز اتصال الکتریکی خوبی بین آرماتور فراهم می کند. سیم پیچ و اتصال هم به ترمینال های مختلف در قسمت بیرونی بدنه رله وصل می شوند.

 

عملکرد رله ماشین در سه مرحله است:

1- سوئیچ بسته: در این حالت برق 12 ولت برای نگهداری اطلاعات به ECU ارسال می شود.

2- سوئیچ باز: در این حالت رله به مدت 2 تا 5 ثانیه برای اجزایی از خودرو که نیاز به برق رسانی دارند برق 12 ولت می فرستد.

3- مرحله موتور روشن : دراین حالت رله دوبل خودرو دائما برق 12 ولت برای اجزای و سنسور سرعت خودرو و هنگامی که خودرو روشن می گردد  را فراهم می کند.

 

نشانه های خرابی رله دوبل خودرو (رله خودرو)

 • بعد از باز کردن سوئیچ، چراغ چک روشن نمی‌شود.
 • هنگام روشن کردن خودرو، رله دوبل خودرو نلرزد (یعنی عکس العمل نشان ندهد).
 • هنگام بازکردن سوئیچ، برای چند ثانیه صدای شروع به کار کردن رله و رسیدن برق به پمپ بنزین شنیده خواهد شد. اگر این صدا پس از باز کردن سوئیچ هم شنیده شود، می‌تواند نشانه خرابی رله باشد.
 • پس از باز کردن سوئیچ، صدای تیک مانند خفیفی از خودرو شنیده می‌شود که در صورت خرابی رله، این صدا شنیده نخواهد شد.
رله دوبل

محل نصب رله دوبل خودرو 

محل نصب رله دوبل خودرو در خودروهای مختلف، متفاوت می باشد:

 • در برخی از خودروها، رله دوبل خودرو در داخل جعبه ICU نصب می شود . مانند : پیکان ، پژو
 • در برخی از خودروها، رله دوبل خودرو در سینی جلوی فن نصب می گردد. مانند : پژو ۴۰۵ ، سمند
 • در برخی دیگر، رله دوبل خودرو در کنار باتری و پشت کاسه چراغ نصب می شود. مانند : پراید انژکتوری ، ساژم و زیمنس

 

تشخیص رله خودرو تقلبی از رله اصلی

متاسفانه در کشور تعداد زیادی رله تقلبی عمدتا از کشور چین و بعضا در داخل کشور تولید می شود و تعدادی از مصرف کنندگان به دلیل قیمت پایین فریب این محصولات تقلبی را میخورند. در این ویدیو سعی شده به زبان ساده، روش تشخیص این محصولات آموزش داده شود؛ در بسیاری موارد شاهد رله های بی کیفیت چینی در بازار هستیم که از فیش های از جنس آهن و آبکاری شده استفاده می کنند که دارای ظاهری زیبا هستند و موجب فریب مشتری می شوند. یکی از راه های آسان جهت تشخیص جنس فیش، استفاده از آهنربا جهت تشخیص آهنی بودن فیش ها می باشد. فیش های برنجی و مسی به هیچ عنوان (تاکید می شود به هیچ عنوان) جذب آهنربا نمی شوند. همچنین دقت گردد در بعضی موارد در این رله های بی کیفیت جهت گمراه کردن مصرف کننده، از فیش هایی با جنس برنج و آهن به صورت توامان استفاده می شود. شرکت تولیدی پویش پارت گستر ایرانیان با نام تجاری پویش پارت اعتقاد دارد ایرانی شایسته بهترین هاست و در همین راستا سعی در بالا بردن دانش مصرف کنندگان دارد.

چرا بهتر است از رله دوبل خودرو پویش پارت استفاده کنیم؟

١- استفاده از مواد 3/4 Hard (HC) BRASS 65B جهت فیش ها
٢- تمامی فیش ها آبکاری شده قلع (مطابق الزامات خودرو ساز)
٣- جنس سوکت از مواد PBT (مطابق الزامات خودرو ساز)
۴- جنس کاور از مواد پلی آمید ۶/۶ و ٣٠٪؜ الیاف (مطابق الزامات خودرو ساز)
۵- استفاده از رله خودرویی جریان بالا ۴١١٩
۶- استفاده از کانتکت های جریان بالا از مواد آلیاژ نقره (AGSNO2)
٧- استفاده از ربات اپوکسی جهت انجام پروسه آب بندی رله دوبل خودرو
٨- تست ١٠٠٪؜ محصولات و مونتاژ نهایی توسط دستگاه تمام اتوماتیک (بدون دخالت دست)
٩- امکان حک نام تجاری مشتری در سفارشات بالا
١٠- ٢۴ ماه گارانتی بدون قید و شرط

۱۴ دیدگاه

 • خواهش میکنیم بازدید کننده عزیز. در تلاش برای تولید محتوای ویدیویی بیشتر برای شما دوستان عزیز هستیم . خوشحالیم که توانستیم ویدیوی مورد تایید شما تولید کنیم

  • بسیار عالی بود . امیدوارم هر روز با کیفیت تر و موفق در عرصه تولید باشید و در کنار سود مالی از سود معنوی هم بهره مند شوید

   • با درود بر شما. ممنون و سپاس از شما . انرژی خوب شما و رضایت مندی ما را هرچه بیشتر در راهی که پیش رو داریم محکم و استوار تر می کند.

 • سلامم…و وقت بخیر
  امکانش از قاب رله دوبل های شیشه ای شما یع تعداد خرید ..فقط قاب خالی
  من راسش یه تعداد رله داشتم برا خودم میخواستم یه ۵۰۰۰ تا قاب رله خالی ..اینم شمارم در صورت امکان کمک کنین ممنونم

 • با سلام . لطفا قیمت رله گرد برای ۱۰۰۰۰ عدد با نام تجاری غیر نام خود شما رو اعلام کنید تا با شما تماس بگیرم. ممنون

  • با درود بر شما . ممنون از تماس شما با شرکت پویش پارت . از طریق ایمیل با شما تملاس حاصل گردید. لطفا در مراحل بعدی با شماره های مستقیم شرکت که در بخش تماس با ما قرار دارد ارتباط بر قرار نمایید.

 • سلام
  لطفا در مورد مواد آب بندی رله ها و روش آبندی هم توضیح بدید رله های بازاری فقط ظاهری آببند هستن و قیمت های کمی دارن

  • بله دوست عزیز . حتما ویدئو و محتوایی در مورد این موضوع در مطلب قرار داده میشود.

   ممنون از ارتباط شما با ما و ایجاد سوال و نیاز برای رفع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *