رله دوبل

رله دوبل خودرو

شرکت پویش پارت ركورددار  فروش ١،٠٠٠،٠٠٠ رله (انواع رله دوبل خودرو)  در ٦ ماه اول سال ٩٨

“پويش پارت، پويش كيفيت”

رله خودرویی تولید شده در گروه صنعتی پویش پارت (انواع رله) به 2 گروه اصلی رله مغناطیسی و رله الکتریکی تقسیم می شود.

ساختار رله دوبل خودرو (رله) چگونه است؟

رله دوبل خودرو (رله دوبل) یکی از وسایل کنترل الکتریکی خودرو است که داراي يك كانكتور غالبا 15 راهه بوده و از دو عدد رله مجزا تشکیل شده است كه ارسال ولتاژ مورد نياز به تغذيه ECU موتور و همچنين اجزای مختلف سيستم سوخت رساني از طريق باطري خودرو به عهده این قطعه مهم می باشد. رله در اصل “سوئیچ اتوماتیک” است که از جریان های کوچک برای کنترل عملکرد جریان بزرگ استفاده می کند و اگر این قطعه درست عمل نکند، باعث خاموش شدن یا بد کار کردن خودرو می شود.

همانطور که گفتیم دررله دوبل خودرو از دو رله مجزا استفاده شده است که یکی از رله ها را با عنوان رله اصلی و رله دیگر را به نام رله دوم یا پمپ بنزین می شناسید که هر کدام از این رله ها شامل یک سیم پیچ با هسته مغناطیسی و یک کنتاکت است.

 

رله دوبل خودرو (رله) شرکت پویش پارت

طبق الزامات خودرو سازها، در رله دوبل هاي آب بندی توليدي شركت پويش پارت از مواد با كيفيت استفاده شده است، تمام فيش ها از جنس برنج بوده و داراي آبكاري قلع مي باشد كه اين امر باعث مي شود رله دوبل خودرو در مرور زمان دچار رسوب و يا زنگ زدگي در فيش ها نگردد.

با قطع و وصل جریان ضعیف برق به رله، کنتاکت ها به دلیل خاصیت مغناطیسی وصل یا قطع می شوند که به این طریق می توان فرمان اتصال برق قوی را با اتصال برق ضعیف به رله فرستاد. اگر قرار بود از رله استفاده نشود و سیم کشی ها مستقیم باشند، هم طول و وزن دسته سیم ها زیاد می شدند هم باعث داغ شدن سیم های حاوی جریان آمپر بالا برق می گشت.

در واقع رله خودرو (رله دوبل خودرو) قطعه ای است که وظیفه کنترل و برق رسانی به قسمت های سوخت رسانی و کامپیوتر خودرو را برعهده دارد. در صورت خرابی این قطعه، معمولا خودرو روشن نمی شود و عملکرد آن با اخلال مواجه می شود. رله دوبل خودرو در سه حالت مختلف می تواند برق مورد نیاز قطعات خودرو را تامین کند. از آنجایی که هر کدام از این قطعات در حالت های مختلف، سوئیچ بسته، سوئیچ باز و خودروی روشن، به میزان نیروی الکتریکی متفاوتی نیاز دارند، از این جهت این رله در خودرو تعبیه شده است تا در این سه حالت بتواند دقیقا همان میزانی برق رسانی داشته باشد که قطعه مورد نظر نیاز دارد.

رله دوبل

قطعاتی که رله (رله خودرو) برق آنها را تامین می کند، این موارد هستند:

 • پمپ بنزین
 • برق چراغ عیب یاب
 • کویل دوبل
 • کامپیوتر خودرو (ECU)
 • شیر برقی کنیستر
 • انژکتورها
 • المنت گرمکن دریچه گاز
 • برق المنت گرمکن سنسور اکسیژن

این قطعات از مهمترین قطعات خودرو هستند که با نیروی الکتریکی کار می کنند و اگر به هر کدام از این قطعات، میزان ولتاژ مورد نیاز ارسال نگردد، خودرو به طور کلی خاموش می شود و یا ضعف عملکردی خواهد داشت.

اگر اين قطعه خراب گردد برق اين سيستم ها قطع مي گردد و خودرو از حركت مي ايستد. رله دوبل خودرو  پ‍ژو 405 و رله دوبل خودرو سمند به صورت افقي ،سمت راننده در بالاي رادياتور ، رله پراید جنب باطری و مخزن آب رادیاتور و در زانتیا، پیکان و پژوRD در محفظه ECU قرار دارد.
با توجه به اهميت كليدي اين قطعه در خودرو، به شدت توصيه مي گردد از محصول با كيفيت در خودرو استفاده گردد.

در صنعت خودروسازی (طبق تجربه 12 ساله پویش پارت و شرکت های همکار با پویش پارت)، رله ها در واقع ابزاری هستند که با دریافت فرمان های الکتریکی، هر مجموعه ای از خودرو را با توجه به ماهیت عملکردی آن، کنترل می کنند و از اهمیت بالائی برخوردار می باشند. عملکرد آنها نیز گاه به سادگی برقراری یک مسیر جریان، و گاه با فراهم کردن سیکل های زمانی و جریانی و کنترل های خاص، پیچیده می باشد.

رله دوبل

بنابراین  طی بررسی شرکت پویش پارت و مطلب گفته شده در پاراگراف قبلی به این نتیجه می رسیم که رله دوبل خودرو ( رله )  در تنظیم دینامیک مدار ، محافظت از ایمنی ، مدار تبدیل و غیره نقش دارد.

اصل کار رله دوبل خودرو (رله) به طور کلی به رله الکترومغناطیسی اشاره دارد که نوعی عمل مکانیکی است. ماهیت رله استفاده از یک حلقه (معمولاً یک جریان کوچک) برای کنترل یک مدار دیگر (به طور کلی یک جریان بزرگ) روشن و خاموش است و در این فرآیند کنترل، دو مدار به طور کلی جدا شده و اصل اساسی آن است. استفاده از افکت الکترومغناطیسی برای کنترل تماس مکانیکی جهت دستیابی به هدف تعویض، انرژی کویل با هسته آهن – جریان سیم پیچ یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند – میدان مغناطیسی عمل آرماتور را به صورت اتصال خاموش انجام می دهد.

بدين وسيله به اطلاع مي رساند شركت صنعتي پويش پارت در راستاي ايجاد تمايز و رضايت مشتري براي اولين بار در ايران، اقدام به توليد رله دوبل خودرو با كاور شيشه اي (شفاف) نموده است.

 

کارکرد رله دوبل خودرو

در اين محصول علاوه بر استفاده از كاور شفاف، از دو LED با رنگ هاي مختلف جهت نشان دادن عملكرد هر كدام از رله ها به صورت جداگانه استفاده شده است كه اين امر علاوه بر ايجاد ظاهري زيبا براي اين محصول موجب راحت شدن عيب يابي خودرو بدون هيچ ابزاري در مواقع ضروري خواهد شد، چرا كه روشن بودن هر LED وصل بودن (سالم بودن) رله مربوطه را نشان خواهد داد.

 همچنین كاور شيشه اي (شفاف) این رله  از جنس پلي كربنات بوده و با مقاومت دمايي بسيار بالا علاوه بر تضمين عملكرد رله دوبل خودرو ، امكان ديدن قطعات داخل محصول را فراهم مي كند.

رله دوبل

چرا رله در خودرو استفاده می شود؟

دلایل مختلفی هست که نیاز به استفاده از رله در خودرو وجود دارد:

1- با استفاده از یک مدار جریان پایین تر ، یک مدار جریان بالا را تغییر می دهد.

این یکی از مهم ترین دلایل است که یک سوئیچ درونی یا مدار موجود، توانایی تحمل جریان مورد نیاز را نخواهد داشت.

2- صرفه جویی در هزینه

سیم کشی و سوئیچ ها با ظرفیت جریان بالا، بیشتر از نوع دیگر آنها با ظرفیت جریان پایین هزینه بر هستند، بنابراین با استفاده از رله ها نیاز به اجزای گران تر به حداقل می رسد.

3- فعال کردن بیش از یک مدار از یک ورودی یک رشته ای

شما می توانید یک ورودی یک رشته ای را به عنوان یک قسمت از یک سیستم الکتریکی (مثلاً خروجی قفل مرکزی ، سوئیچ دستی و غیره) استفاده کنید تا یک یا چند رله را فعال کنید برای اینکه یک یا چند مدار دیگر را کامل کنید. بنابراین شما می توانید چندین کارکرد را از یک سیگنال ورودی داشته باشید.

در صورت نیاز به درخواست مشاوره از طریق فرم زیر اقدام نمایید.

 • شماره تماس خود را وارد نمایید.
 • لطفا باکس زیر را علامت بزنید

داخل رله (رله ماشین)

رله دوبل

یک سیم پیچ مسی دور یک هسته آهنی (الکترومغناطیس) در یک قاب نگه داشته می شود که یک آرماتور از آن آویزان شده است. یک انتهای آرماتور به فنر وصل می شود و انتهای دیگر آرماتور را به سمت بالا می کشد. این رله در حالت کم انرژی یا “در حالت استراحت” بدون ولتاژ اعمال شده است. تسمه نیز اتصال الکتریکی خوبی بین آرماتور فراهم می کند. سیم پیچ و اتصال هم به ترمینال های مختلف در قسمت بیرونی بدنه رله وصل می شوند.

 

عملکرد رله ماشین در سه مرحله است:

1- سوئيچ بسته: در اين حالت برق 12 ولت براي نگهداري اطلاعات به ECU ارسال مي شود.

2- سوئيچ باز: در اين حالت رله به مدت 2 تا 5 ثانيه براي اجزایی از خودرو که نیاز به برق رسانی دارند برق 12 ولت مي فرستد.

3- مرحله موتور روشن : دراين حالت رله دوبل خودرو دائما برق 12 ولت برای اجزای و سنسور سرعت خودرو و هنگامي كه خودرو روشن مي گردد  را فراهم می کند.

 

نشانه های خرابی رله دوبل خودرو (رله خودرو)

 • بعد از باز کردن سوئیچ، چراغ چک روشن نمی‌شود.
 • هنگام روشن کردن خودرو، رله دوبل خودرو نلرزد (یعنی عکس العمل نشان ندهد).
 • هنگام بازکردن سوئیچ، برای چند ثانیه صدای شروع به کار کردن رله و رسیدن برق به پمپ بنزین شنیده خواهد شد. اگر این صدا پس از باز کردن سوئیچ هم شنیده شود، می‌تواند نشانه خرابی رله باشد.
 • پس از باز کردن سوئیچ، صدای تیک مانند خفیفی از خودرو شنیده می‌شود که در صورت خرابی رله، این صدا شنیده نخواهد شد.
رله دوبل

محل نصب رله دوبل خودرو 

محل نصب رله دوبل خودرو در خودروهای مختلف، متفاوت می باشد:

 • در برخی از خودروها، رله دوبل خودرو در داخل جعبه ICU نصب می شود . مانند : پیکان ، پژو
 • در برخی از خودروها، رله دوبل خودرو در سینی جلوی فن نصب می گردد. مانند : پژو ۴۰۵ ، سمند
 • در برخی دیگر، رله دوبل خودرو در کنار باتری و پشت کاسه چراغ نصب می شود. مانند : پراید انژکتوری ، ساژم و زیمنس

 

تشخیص رله خودرو تقلبی از رله اصلی

متاسفانه در كشور تعداد زيادي رله تقلبي عمدتا از كشور چين و بعضا در داخل كشور توليد مي شود و تعدادي از مصرف كنندگان به دليل قيمت پايين فريب اين محصولات تقلبي را ميخورند. در اين ويديو سعي شده به زبان ساده، روش تشخيص اين محصولات آموزش داده شود؛ در بسياري موارد شاهد رله هاي بي كيفيت چيني در بازار هستيم كه از فيش هاي از جنس آهن و آبكاري شده استفاده مي كنند كه داراي ظاهري زيبا هستند و موجب فريب مشتري مي شوند. يكي از راه هاي آسان جهت تشخيص جنس فيش، استفاده از آهنربا جهت تشخيص آهني بودن فيش ها مي باشد. فيش هاي برنجي و مسي به هيچ عنوان (تاكيد مي شود به هيچ عنوان) جذب آهنربا نمي شوند. همچنين دقت گردد در بعضي موارد در اين رله هاي بي كيفيت جهت گمراه كردن مصرف كننده، از فيش هايي با جنس برنج و آهن به صورت توامان استفاده مي شود. شركت توليدي پويش پارت گستر ايرانيان با نام تجاري پويش پارت اعتقاد دارد ايراني شايسته بهترين هاست و در همين راستا سعي در بالا بردن دانش مصرف كنندگان دارد.

چرا بهتر است از رله دوبل خودرو پويش پارت استفاده کنیم؟

١- استفاده از مواد 3/4 Hard (HC) BRASS 65B جهت فيش ها
٢- تمامي فيش ها آبكاري شده قلع (مطابق الزامات خودرو ساز)
٣- جنس سوكت از مواد PBT (مطابق الزامات خودرو ساز)
٤- جنس كاور از مواد پلي آميد ٦/٦ و ٣٠٪؜ الياف (مطابق الزامات خودرو ساز)
٥- استفاده از رله خودرويي جريان بالا ٤١١٩
٦- استفاده از كانتكت هاي جريان بالا از مواد آلياژ نقره (AGSNO2)
٧- استفاده از ربات اپوكسي جهت انجام پروسه آب بندي رله دوبل خودرو
٨- تست ١٠٠٪؜ محصولات و مونتاژ نهايي توسط دستگاه تمام اتوماتيك (بدون دخالت دست)
٩- امكان حك نام تجاري مشتري در سفارشات بالا
١٠- ٢٤ ماه گارانتي بدون قيد و شرط

14 دیدگاه

 • خواهش میکنیم بازدید کننده عزیز. در تلاش برای تولید محتوای ویدیویی بیشتر برای شما دوستان عزیز هستیم . خوشحالیم که توانستیم ویدیوی مورد تایید شما تولید کنیم

  • بسیار عالی بود . امیدوارم هر روز با کیفیت تر و موفق در عرصه تولید باشید و در کنار سود مالی از سود معنوی هم بهره مند شوید

   • با درود بر شما. ممنون و سپاس از شما . انرژی خوب شما و رضایت مندی ما را هرچه بیشتر در راهی که پیش رو داریم محکم و استوار تر می کند.

 • سلامم…و وقت بخیر
  امکانش از قاب رله دوبل های شیشه ای شما یع تعداد خرید ..فقط قاب خالی
  من راسش یه تعداد رله داشتم برا خودم میخواستم یه ۵۰۰۰ تا قاب رله خالی ..اینم شمارم در صورت امکان کمک کنین ممنونم

 • سلام ایا امکان تولید رله دوبل با نام تجاری مشتری را دارید
  لطفا مینیمم سفارش را اعلام کنید

 • با سلام . لطفا قیمت رله گرد برای 10000 عدد با نام تجاری غیر نام خود شما رو اعلام کنید تا با شما تماس بگیرم. ممنون

  • با درود بر شما . ممنون از تماس شما با شرکت پویش پارت . از طریق ایمیل با شما تملاس حاصل گردید. لطفا در مراحل بعدی با شماره های مستقیم شرکت که در بخش تماس با ما قرار دارد ارتباط بر قرار نمایید.

 • سلام
  لطفا در مورد مواد آب بندی رله ها و روش آبندی هم توضیح بدید رله های بازاری فقط ظاهری آببند هستن و قیمت های کمی دارن

  • بله دوست عزیز . حتما ویدئو و محتوایی در مورد این موضوع در مطلب قرار داده میشود.

   ممنون از ارتباط شما با ما و ایجاد سوال و نیاز برای رفع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *